Gimnazjum nr2 w Trzciance

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pamiętamy…

Drukuj

Pamiętamy… (8.12.2016r.)

Grudniowe spotkanie odbyło się w celu podsumowania działań, w jakich brali udział uczniowie Gimnazjum nr 2 w Trzciance. Odbywały się przez cały listopad pod hasłem Pamiętamy… Uczestnicy sięgali pamięcią do czasów najdawniejszych, słowiańskich, ale i wspominaliśmy dawną Trzciankę i tych, którzy ją budowali. Odwiedzali trzcianeckie cmentarze, oglądali wystawy poświęcone wydarzeniom 11 listopada, byli widzami przedstawienia związanego z odzyskaniem niepodległości.

Wszyscy pamiętaliśmy o tych, którzy odeszli. O tych, którzy wpisali się w historię Trzcianki, dzieje całego kraju. Przypomnieliśmy i sylwetki niektórych z nich, m. in. A. Wajdy, H. Sienkiewicza, O. Kolberga.

W czasie listopadowych wycieczek dowiedzieliśmy się, że trzcianeckie miejsca pamięci, cmentarze, to nie tylko nekropolie, miejsca pochówku, ale również pamiątki przeszłości i historii naszego miasta. Na przestrzeni kilkuset lat było ich około pięciu. Po większości z nich nie zostały żadne ślady.

W listopadzie przeszłość pukała do naszych drzwi pod wieloma postaciami. Jej ślady można było zobaczyć na szkolnych wystawach, w czasie przedstawień.

Niektórzy złożyli wizytę w trzcianeckim Muzeum, gdzie mogli się przekonać, jak kiedyś wyglądało nasze miasto, w jaki sposób przedstawiała się szkoła kilkadziesiąt lub sto lat temu. Zabytki dawnej Trzcianki ukazywały, jak żyli tutejsi mieszkańcy, skąd pochodzili, jakich narzędzi używali na co dzień.

Wspólnie udowodniliśmy, że warto pamiętać o przeszłości po to, by przyszłość była lepsza.  Bowiem jak powiedział znany filozof: Nasza pamięć – to my, utrata pamięci – to zanik osobowości.

 

Kontakt

Gimnazjum nr 2
ul. Chopina 36
64-980 Trzcianka
tel./fax. 67 prefix 216-31-82
Adres e-mail:  gimtka2@poczta.onet.pl

NIP: 763-18-45-911
Regon: 570853474